Alternator Denso Type 12V 100A Suits Toyota Prado 1GE-FE 4.0L
SKU A-1292
by Baxters
Original price
$306.00
-
Original price
$306.00
Original price
$306.00
$306.00
-
$306.00
Current price
$306.00
Alternator Denso Type 12V 100A Suits Toyota Prado 1GE-FE 4.0L
Specifications:
| Plug Type | AP88 |
| Pulley Grooves | 7V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 178mm |
| Pivot Hole Diameter | 11mm |
| Length Foot to Foot | 31mm |
| Pulley Diameter | 52mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| SIZE | 20 x 20 x 19 |
| Common Application | Toyota Prado 1GE-FE 4.0L |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | 11mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 100A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal IN6300 |