Alternator Denso Type 12V 130A Suits Toyota Landcrusier 200 Series
SKU A-4105
by Baxters
Original price
$453.00
-
Original price
$453.00
Original price
$453.00
$453.00
-
$453.00
Current price
$453.00
Alternator Denso Type 12V 130A Suits Toyota Landcrusier 200 Series
Specifications:
| Dimensions | 20x19x18cm |
| Plug Type | AP88 |
| Pulley Grooves | 9V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 161mm |
| Pivot Hole Diameter | 8/10mm |
| Pulley Diameter | 58mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Toyota Landcrusier 200 Series |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | 8/10mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 130A |
| Mounting Type | Pad 60mm |
| Regulator Style | Internal |
| Weight | 6.3kg |