Alternator Denso Type 12V 130A Suits Toyota Tundra, Lexus 5.7L
SKU A-4254B
by Baxters
Original price
$660.00
-
Original price
$660.00
Original price
$660.00
$660.00
-
$660.00
Current price
$660.00
Alternator Denso Type 12V 130A Suits Toyota Tundra, Lexus 5.7L
Specifications:
| Plug Type | AP17 |
| Pulley Grooves | 8V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 164mm |
| Pivot Hole Diameter | 10mm |
| Length Foot to Foot | 66mm |
| Pulley Diameter | 55mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Toyota Tundra, Lexus 5.7L |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | 11mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 130A |
| Mounting Type | Pad |
| Regulator Style | Internal |
| Specification1 | Fan: Internal |