Alternator Denso Type 12V 136A Suits Chrysler, Jeep Grand Cherokee 4.7L
SKU A-1280
by Baxters
Original price
$379.00
-
Original price
$379.00
Original price
$379.00
$379.00
-
$379.00
Current price
$379.00
Alternator Denso Type 12V 136A Suits Chrysler, Jeep Grand Cherokee 4.7L
Specifications:
| Plug Type | AP89 |
| Pulley Grooves | 6V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 159mm |
| Pivot Hole Diameter | 12mm |
| Length Foot to Foot | 68mm |
| Pulley Diameter | 57mm |
| Common Application | Chrysler Jeep, Grand Cherokee 4.7L |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | 11mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 136A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | External ECU Controlled |