Alternator Denso Type 12V 150A Suits Range Rover Sport TDV6 2.7L Diesel
SKU A-4299B
by Baxters
Original price
$505.00
-
Original price
$505.00
Original price
$505.00
$505.00
-
$505.00
Current price
$505.00
Alternator Denso Type 12V 150A Suits Range Rover Sport TDV6 2.7L Diesel
Specifications:
| Plug Type | AP145 |
| Pulley Grooves | 8V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 141mm |
| Pivot Hole Diameter | 14mm |
| Length Foot to Foot | 50mm |
| Pulley Diameter | 60mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Range Rover Sport TDV6 2.7L Diesel |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | 11.5mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 150A |
| Mounting Type | T |
| Regulator Style | Internal |