Alternator Denso Type 12V 150A Suits Toyota Landcrusier Prado 1GRFE 4.0L
SKU A-4231B
by Baxters
Original price
$515.00
-
Original price
$515.00
Original price
$515.00
$515.00
-
$515.00
Current price
$515.00
Alternator Denso Type 12V 150A Suits Toyota Landcrusier Prado 1GRFE 4.0L
Specifications:
| Plug Type | AP17 |
| Pulley Grooves | 7V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 173mm |
| Pivot Hole Diameter | 11mm |
| Length Foot to Foot | 36mm 33mm |
| Pulley Diameter | 62mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Toyota Crusier FJ 1GRFE 4.0L |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | 11mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 150A |
| Mounting Type | Dual J |
| Regulator Style | Internal |