Alternator Denso Type 12V 55A Suits Holden Jackaroo Rodeo 4XC1, 4ZD1, 4ZE1
SKU A-1422
by Baxters
Original price
$402.00
-
Original price
$402.00
Original price
$402.00
$402.00
-
$402.00
Current price
$402.00
Alternator Denso Type 12V 55A Suits Holden Jackaroo Rodeo 4XC1, 4ZD1, 4ZE1
Specifications:
| Dimensions | 21x18x18cm |
| Solid Foot Length | 58mm |
| Plug Type | AP75 |
| Pulley Grooves | Single A |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 163mm |
| Pivot Hole Diameter | 10.5mm |
| Pulley Diameter | 69mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Holden Jackaroo,Rodeo 4XC1,4ZD1,4ZE1 |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 x 1.0mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 55A |
| Mounting Type | Solid |
| Regulator Style | Internal IN251 |
| Weight | 4.5KG |