Alternator Denso Type 12V 70A Suits Toyota Hi-Lux, Prado 1KZ-TE 3.0L Turbo Diesel
SKU A-1519
by Baxters
Sold out
Original price
$266.00
-
Original price
$266.00
Original price
$266.00
$266.00
-
$266.00
Current price
$266.00
Alternator Denso Type 12V 70A Suits Toyota Hi-Lux, Prado 1KZ-TE 3.0L Turbo Diesel
Specifications:
| Dimensions | 20x19x18cm |
| Solid Foot Length | 58mm |
| Plug Type | AP90 |
| Pulley Grooves | Twin A |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 163mm |
| Pivot Hole Diameter | 11mm |
| Pulley Diameter | 78mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Toyota Hi-Lux, Prado 3.0L 1KZ-TE |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 X 1.25mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 70A |
| Mounting Type | Solid |
| Regulator Style | Internal |
| Specification1 | Shaft Length: 14mm |
| Weight | 5kg |