Alternator Denso Type 12V 75A Suits Holden Cruze, Suzuki Swift M15A
SKU A-1536
by Baxters
Original price
$238.00
-
Original price
$238.00
Original price
$238.00
$238.00
-
$238.00
Current price
$238.00
Alternator Denso Type 12V 75A Suits Holden Cruze, Suzuki Swift M15A
Specifications:
| Dimensions | 25x20x17 |
| Solid Foot Length | 58mm |
| Plug Type | AP68 |
| Pulley Grooves | 4V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 165mm |
| Pivot Hole Diameter | 10.5mm |
| Pulley Diameter | 62mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Holden Cruze,Suzuki Swift M15A |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 x 1.25mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 75A |
| Mounting Type | Solid |
| Regulator Style | Internal |
| Weight | 5kg |