Alternator Denso Type 12V 80A Suits Toyota Landcruiser FJ62G
SKU A-1517
by Baxters
Original price
$293.00
-
Original price
$293.00
Original price
$293.00
$293.00
-
$293.00
Current price
$293.00
Alternator Denso Type 12V 80A Suits Toyota Landcruiser FJ62G
Specifications:
| Dimensions | 25x19x16 |
| Plug Type | AP108 |
| Pulley Grooves | Twin B |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 175mm |
| Pivot Hole Diameter | 10.5mm |
| Length Foot to Foot | 81mm |
| Pulley Diameter | 82mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Toyota Landcrusier FJ62G |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 x 1.25mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 80A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |