Alternator Denso Type 12V 80A Suits Toyota Landcruiser FZJ80 1FZ-E
SKU A-4045
by Baxters
Original price
$369.00
-
Original price
$369.00
Original price
$369.00
$369.00
-
$369.00
Current price
$369.00
Alternator Denso Type 12V 80A Suits Toyota Landcruiser FZJ80 1FZ-E
Specifications:
| Dimensions | 21x17x17cm |
| Solid Foot Length | 58mm |
| Plug Type | AP90 |
| Pulley Grooves | Twin A |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 159mm |
| Pivot Hole Diameter | 10.5mm |
| Pulley Diameter | 72mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Toyota Landcruiser FZJ80 1FZ-E |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 x 1.0mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 80A |
| Mounting Type | Solid |
| Regulator Style | Internal |
| Weight | 6kg |