Alternator Hitachi Type 12V 35A Nissan Pulsar N10, N12
SKU A-1448
by Baxters
Sold out
Original price
$182.00
-
Original price
$182.00
Original price
$182.00
$182.00
-
$182.00
Current price
$182.00
Alternator Hitachi Type 12V 35A Nissan Pulsar N10, N12
Specifications:
| Dimensions | 17x18x16 |
| Plug Type | AP9 |
| Pulley Grooves | Single A |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 156mm |
| Pivot Hole Diameter | 8.5mm |
| Length Foot to Foot | 80mm |
| Pulley Diameter | 67mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Nissan Pulsar N10,N12 |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 x 1.0mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 35A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |
| Weight | 3.2kg |