Alternator Hitachi Type 12V 50A Suits Holden Rodeo, Jackaroo 4JA1, 4JB1
SKU A-1400
by Baxters
Original price
$375.00
-
Original price
$375.00
Original price
$375.00
$375.00
-
$375.00
Current price
$375.00
Alternator Hitachi Type 12V 50A Suits Holden Rodeo, Jackaroo 4JA1, 4JB1
Specifications:
| Dimensions | 26x20x13 |
| Plug Type | AP26 |
| Pulley Grooves | Single A |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 169mm. |
| Pivot Hole Diameter | 10.5mm |
| Length Foot to Foot | 80mm |
| Pulley Diameter | 82mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Holden Rodeo,Jackeroo 4JA1,4JB1 |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 x 1.0mm. |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 50A |
| Mounting Type | J180. |
| Regulator Style | Internal |
| Weight | 8kg. |