Alternator Hitachi Type 12V 60A Suits Nissan Navara KA24E, KA24DE
SKU A-1031
by Baxters
Original price
$285.00
-
Original price
$285.00
Original price
$285.00
$285.00
-
$285.00
Current price
$285.00
Specifications:
| Pulley Diameter | 74mm |
| Plug Type | AP25 |
| Pulley Grooves | Single A |
| Pivot Hole Diameter | 10.3mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 170mm |
| Length Foot to Foot | 81.5mm |
| Adjuster Hole Diameter | 9.5mm |
| Brand | BAXTERS |
| Voltage | 12V |
| Common Application | Nissan Navara KA24E, KA24DE |
| Amperage | 60A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |