Alternator Hitachi Type 12V 90A Suits Nissan Patrol 3.0L Z30DDTI
SKU A-1357B
by Baxters
Sold out
Original price
$420.00
-
Original price
$420.00
Original price
$420.00
$420.00
-
$420.00
Current price
$420.00
Specifications:
| Plug Type | AP25 |
| Pulley Grooves | 7V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 169mm |
| Pivot Hole Diameter | 10mm |
| Length Foot to Foot | 80mm |
| Pulley Diameter | 65mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Nissan Patrol 3.0L Z30DDTI |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 90A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |