Alternator Hitachi Type 12V 90A Suits Nissan Pulsar N16 SR20DE
SKU A-1446
by Baxters
Original price
$289.00
-
Original price
$289.00
Original price
$289.00
$289.00
-
$289.00
Current price
$289.00
Alternator Hitachi Type 12V 90A Suits Nissan Pulsar N16 SR20DE
Specification:
| Dimensions | 27x20x17 |
| Plug Type | AP25 |
| Pulley Grooves | 6V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 169.5mm |
| Pivot Hole Diameter | 10.5mm |
| Length Foot to Foot | 81mm |
| Pulley Diameter | 64mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Nissan Pulsar N16 SR20DE |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | 8mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 90A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |
| Weight | 5.7kg |