Alternator Mitsubishi Type 12V 110A Suits Hyundai Sonata 3.0L G6AT
SKU A-4020
by BAXTERS
Original price
$235.00
-
Original price
$235.00
Original price
$235.00
$235.00
$235.00
-
$235.00
Current price
$235.00
Clearance Alternator Mitsubishi Type 12V 110A Suits Hyundai Sonata 3.0L G6AT
Specifications:
| Dimensions | 22x16x18 |
| Plug Type | AP25 |
| Pulley Grooves | 5V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 178mm |
| Pivot Hole Diameter | 8.5mm |
| Length Foot to Foot | 55mm |
| Pulley Diameter | 70mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Hyundai Sonata 3.0L G6AT |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 x 1.25mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 110A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |
| Weight | 5.84 kg |