Alternator Mitsubishi Type 12V 70A Suits Ford Falcon EB, ED 4.1L
SKU A-1282
by Baxters
Original price
$298.00
-
Original price
$298.00
Original price
$298.00
$298.00
-
$298.00
Current price
$298.00
Alternator Mitsubishi Type 12V 70A Suits Ford Falcon EB, ED 4.1L
| Plug Type | AP25 |
| Pulley Grooves | 3V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 175mm |
| Pivot Hole Diameter | 10mm |
| Length Foot to Foot | 66mm |
| Pulley Diameter | 52mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Linked Applications | 4.0 MPFI, 4.0 XR6 MPFI, 4.0 EFI, 4.0 MPFI XR6, 4.0, FORD AUSTRALIA, FALCON |
| Common Application | Ford Falcon EB,ED 4.1L |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M10 x 1.25mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 70A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |
| Weight |
5.5 |
Vehicle Applications:
| MAKE | MODEL | SERIES | ENGINE | FUEL TYPE | YEAR | LITRES |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 4 | ATQ | Petrol | 09/1993 - 08/1994 | 4.0L |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 4.0 Efi | ATG | Petrol | 03/1992 - 08/1993 | 4.0L |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 4.0 MPFi | ATG | Petrol | 03/1992 - 08/1993 | 4.0L |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 4.0 MPFi | ATQ | Petrol | 08/1993 - 08/1994 | 4.0L |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 4.0 MPFi | ATQ | Petrol | 08/1993 - 08/1994 | 4.0L |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 4.0 MPFi | ATQ | Petrol | 09/1993 - 08/1994 | 4.0L |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 4.0 MPFi XR6 | ATR | Petrol | 08/1993 - 08/1994 | 4.0L |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 4.0 MPFi XR6 | ATR | Petrol | 08/1993 - 08/1994 | 4.0L |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 4.0 XR6 MPFi | Petrol | 03/1992 - 08/1993 | 4.0L | |
Ā