Alternator Mitsubishi Type 12V 75A Suits Mitsubishi Pajero 6G72
SKU A-1426
by Baxters
Sold out
Original price
$295.00
-
Original price
$295.00
Original price
$295.00
$295.00
-
$295.00
Current price
$295.00
Alternator Mitsubishi Type 12V 75A Suits Mitsubishi Pajero 6G72
Specifications:
| Dimensions | 23x22x18 |
| Plug Type | AP25 |
| Pulley Grooves | Multigroove 5V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 175mm |
| Pivot Hole Diameter | 8.2mm |
| Length Foot to Foot | 55mm |
| Pulley Diameter | 69mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Mitsubishi Pajero 6G72 |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 x 1.0mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 75A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |