Alternator Mitsubishi Type 12V 90A Suits Ford Telstar TX5
SKU A-4006
by BAXTERS
Original price
$292.00
-
Original price
$292.00
Original price
$292.00
$292.00
$292.00
-
$292.00
Current price
$292.00
Clearance Alternator Mitsubishi Type 12V 90A Suits Ford Telstar TX5
Specifications:
| Dimensions | 25X19X17 |
| Plug Type | AP25 |
| Pulley Grooves | 5V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 175mm |
| Pivot Hole Diameter | 10.2mm |
| Length Foot to Foot | 66mm |
| Pulley Diameter | 59mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Ford Telstar, TX5 |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | 10.2mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 90A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |