Alternator Mitsubishi Type 12V 90A Suits Mitsubishi Lancer 4G93, 4G94
SKU A-1228
by Baxters
Original price
$352.80
-
Original price
$352.80
Original price
$352.80
$352.80
-
$352.80
Current price
$352.80
Specifications:
| Dimensions | 19x25x17 |
| Plug Type | AP42 |
| Pulley Grooves | 4V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 175mm |
| Pivot Hole Diameter | 10mm |
| Length Foot to Foot | 67mm |
| Pulley Diameter | 60mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Mitsubishi Lancer 4G93,4G94 |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | 6mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 90A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |
| Weight | 5.8 |