Alternator Mitsubishi Type 12V 90A Suits Mitsubishi Pajero NJ, NK, NL 6G72, 6G74
SKU A-4033
by Baxters
Original price
$347.20
-
Original price
$347.20
Original price
$347.20
$347.20
-
$347.20
Current price
$347.20
Alternator Mitsubishi Type 12V 90A Suits Mitsubishi Pajero NJ, NK, NL 6G72, 6G74
Specifications:
| Dimensions | 20x18x18 |
| Plug Type | AP25 |
| Pulley Grooves | 5V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 175mm |
| Pivot Hole Diameter | 8.2mm |
| Length Foot to Foot | 54mm |
| Pulley Diameter | 64mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Mitsubishi Pajero NJ, NK, NL 6G72, 6G74 |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | M8 x 1.0mm |
| Brand | BAXTERS |
| Amperage | 90A |
| Mounting Type | J180 |
| Regulator Style | Internal |