Alternator Valeo Type 12V 120A Suits Mini Cooper R56 1.6L
SKU A-4197B
by BAXTERS EURO
Sold out
Original price
$499.00
-
Original price
$499.00
Original price
$499.00
$499.00
$499.00
-
$499.00
Current price
$499.00
Clearance Alternator Valeo Type 12V 120A Suits Mini Cooper R56 1.6L
Specifications:
| Plug Type | AP115 |
| Pulley Grooves | 6V |
| Adjuster to Pivot Hole Length | 151mm 164mm |
| Pivot Hole Diameter | 10mm |
| Length Foot to Foot | 47mm |
| Pulley Diameter | 53.2mm |
| Shaft Diameter | 17mm |
| Common Application | Mini Cooper R56 1.6L |
| Voltage | 12V |
| Adjuster Hole Diameter | 9.5mm |
| Brand | BAXTERS EURO |
| Amperage | 120A |
| Mounting Type | Pad 80mm |
| Regulator Style | Internal |