Roadvision LED Combination Lamp Triple BR282 Series Stop/Tail/Indicator/Reverse
SKU BR282ARW
by ROADVISION
Original price
$109.99
-
Original price
$109.99
Original price
$109.99
$109.99
-
$109.99
Current price
$109.99
ROADVISION’s new BR282 Series LED triple combination lamps deliver the durability of maintenance free LED technology and provide greater visibility for increased safety with minimum current draw. Constructed with durable polycarbonate lenses and high impact ABS housings, the BR282 Series will survive the toughest environments. Designed with a simple surface mount design, they are dust & water proof to IP67 and totally maintenance free, with a life span rated at 100,000 hours. ROADVISION’s new BR282 Series is a complete FIT and FORGET Solution.
Features
- Retro reflector incorporated into lens
- Multi-volt 10-30V DC input & low current draw
- 100,000 hour rated LED lifespan with solid state technology
- Water & dust proof
- Sealed polycarbonate lens & high impact ABS housing
- Maintenance free
- Simple surface mount design
- ADR/ECE approved for all functions
| Part Number | BR282ARW |
| Description | Triple Combination Lamp |
| Functions | Stop/Tail/Indicator/Reverse |
| Voltage Input | 10-30V DC |
| Number of LED's | Indicator - 12 LED’s |
| Stop - 12 LED’s | |
| Tail - 40 LED’s | |
| Reverse - 24 LED’s | |
| Current Draw Amps | Ind - 0.1A @13.8V |
| S/T - 0.1/0.05A @ 13.8V | |
| Rev - 0.1A @ 13.8V | |
| Dimensions AxBxC | 282 x 95 x 30mm |
| Lens Construction | Polycarbonate |
| Housing Construction | High Impact ABS |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mounting Hole /Cut Out | 120mm Stud Centres |
| Cable Length | 300mm Tinned Copper LEDLink Connector |
| Wire Colour Codes | Earth - White |
| Stop - Red | |
| Tail - Brown | |
| Indicator - Green or Yellow | |
| Reverse - Black | |
| ADR Approval | Ind - CRN 49814 |
| Stop - CRN 49816 | |
| Tail - CRN 49817 | |
| Rev - CRN 49515 | |
| Ref - CRN 49810 | |
| CTA Approval | CTA-060919 |