Roadvision LED Rear Combination Lamp 10-30V Stop/Tail/Ind/Ref LH 8.3m Submersible
SKU EL202L8.3MTLW
by ROADVISION
Save 32%
Original price
$72.22
Original price
$72.22
-
Original price
$72.22
Original price
$72.22
Current price
$49.00
$49.00
-
$49.00
Current price
$49.00
Roadvision’s 202 Series combination lamps are available with a variety of lead lengths from 6.2m to 8.3m for marine trailer applications. The EL202’s with lead wires are available in left hand stop/tail & indicator lamps or right hand stop/tail/indicator with integrated licence plate lamp. Available with either a pre-wired BR4AR red/amber side marker (LW) or BR4W white (LWW) outline marker, the entire range are completely submersible and suitable for marine trailer applications as the wiring harness can be connected directly into the trailer plug.
| Part Number | EL202L8.3MTLW |
| Current Draw Amps | Ind - 0.1A, S/T - 0.1/0.05A @ 13.8V |
| Dimensions | 162x80x35mm |
| Mounting Depth | Surface Mount |
| Mounting Hole / Cut Out | 100mm Stud Centres |
| Lamp Functions | Stop/Tail/Indicator/Reflector/Amber Red Side Marker |
| Number of LED's | Indicator - 7 LED's |
| Stop/Tail - 7 LED's | |
| Cable Length | 8.3m Sheathed |
| Approvals | Ind - CRN 46076, Stop - CRN 46097, Tail - CRN 46098, Ref - CRN 46123 |
| Note | LHS |