Starter Denso Type 12V 1.8kW 11T CW 29mm Suits Chevrolet Offset High Performance V8
SKU S-8993
by Baxters
Sold out
Original price
$352.80
-
Original price
$352.80
Original price
$352.80
$352.80
-
$352.80
Current price
$352.80
Specifications:
| Flange Diameter | 68mm |
| Pinion at Rest | 10mm |
| Specification1 | Mounting Hole Centre to Centre Y |
| Mounting Hole Diameter | 10mm |
| Brand | BAXTERS |
| Voltage | 12V |
| Teeth | 11T |
| Pinion Diameter | 29mm |
| Direction | CW |
| Length | 200mm |
| Common Application | Chevrolet Offset High Performance V8 |
| Wattage | 1.8KW |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 83mm |