Starter Ford Type 12V 1.4kW 10T CW 27.5mm Suits Ford F150, F250 V8 (Manual)
SKU 50-227
by Baxters
Original price
$180.00
-
Original price
$180.00
Original price
$180.00
$180.00
-
$180.00
Current price
$180.00
Specifications:
| Weight | 4.7Kg 27cm x 16cm x 13cm |
| Flange Diameter | 105mm |
| Pinion at Rest | 6mm |
| Mounting Hole Diameter | 10mm |
| Brand | BAXTERS |
| Voltage | 12V |
| Teeth | 10T |
| Pinion Diameter | 27.5mm |
| Direction | CW |
| Length | 225mm |
| Common Application | Ford F150,F250 V8 Manual |
| Wattage | 1.4kW |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 134mm |