Starter Ford Type 12V 1.4kW 10T CW 27.5mm Suits Ford Falcon, Fairlane EB-AU 5.0L V8
SKU 50-217
by Baxters
Original price
$209.00
-
Original price
$209.00
Original price
$209.00
$209.00
-
$209.00
Current price
$209.00
Starter Ford Type 12V 1.4kW 10T CW 27.5mm Suits Ford Falcon, Fairlane EB-AU 5.0L V8
Specifications:
| Mounting Hole Centre to Centre Z | 66mm |
| Mounting Hole Centre to Centre Y | 66mm |
| Flange Diameter | 75mm |
| Pinion at Rest | 15mm |
| Mounting Hole Diameter | M10 x 1.5mm |
| Dimensions | 27x16x14 |
| Brand | BAXTERS |
| Voltage | 12V |
| Teeth | 10T |
| Pinion Diameter | 27.5mm |
| Direction | CW |
| Length | 225mm |
| Common Application | Ford Falcon, Fairlane EB-AU 5.0L V8 |
| Wattage | 1.4kW |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 103mm |