Starter Ford Type 12V 1.5kW 10T CW 26mm Suits Ford Mondeo, Focus (Manual)
SKU 50-226
by Baxters
Original price
$222.00
-
Original price
$222.00
Original price
$222.00
$222.00
-
$222.00
Current price
$222.00
Specifications:
| Brand | BAXTERS |
| Common Application | Ford Mondeo, Focus Manual |
| Dimensions | 27x15x12 |
| Direction | CW |
| Flange Diameter | 76mm |
| Length | 224mm |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 112.5mm |
| Mounting Hole Centre to Centre Y | 66mm |
| Mounting Hole Centre to Centre Z | 73mm |
| Mounting Hole Diameter | M10 x 1.25mm |
| Pinion at Rest | 13mm |
| Pinion Diameter | 26mm |
| Teeth | 10T |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 1.5kW |