Starter Ford Type 12V 2.0kW 9T CW 25mm Suits Ford 4 Inch V8 (Automatic)
SKU S-2203
by Baxters
Original price
$278.25
-
Original price
$278.25
Original price
$278.25
$278.25
-
$278.25
Current price
$278.25
Specifications:
| Flange Diameter | 103mm |
| Pinion at Rest | 16.5mm |
| Mounting Hole Diameter | 10mm |
| Brand | BAXTERS |
| Voltage | 12V |
| Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 25mm |
| Direction | CW |
| Length | 225mm |
| Common Application | Ford 4 V8 Automatic |
| Wattage | 2.0kW |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 134mm |