Starter Ford Type 12V 2.0kW 9T CW 25mm Suits Ford 4 inch V8 (Manual)
SKU S-2205
by Baxters
Original price
$257.75
-
Original price
$257.75
Original price
$257.75
$257.75
-
$257.75
Current price
$257.75
Specifications:
| Weight | 6kg |
| Flange Diameter | 103mm |
| Pinion at Rest | 6mm |
| Specification1 | Dimension: 27 x 16 x 14cm |
| Mounting Hole Diameter | 10mm |
| Dimensions | 27x16x12cm |
| Brand | BAXTERS |
| Voltage | 12V |
| Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 25mm |
| Direction | CW |
| Length | 225mm |
| Common Application | Ford 4 V8 Manual |
| Wattage | 2.0kW |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 134mm |