Starter Hitachi Type 12V 1.4kW 9T CW 35mm Suits Ford Maverick, Nissan Patrol GQ, GU TB48E, TB45
SKU S-8964
by Baxters
Sold out
Original price
$355.35
-
Original price
$355.35
Original price
$355.35
$355.35
-
$355.35
Current price
$355.35
Starter Hitachi Type 12V 1.4kW 9T CW 35mm Suits Ford Maverick, Nissan Patrol GQ, GU TB48E, TB45
Specifications:
| Flange Diameter | 82.4mm |
| Pinion at Rest | 10mm |
| Mounting Hole Diameter | 11mm |
| Dimensions | 34x21x21 |
| Brand | BAXTERS |
| Voltage | 12V |
| Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 35mm |
| Direction | CW |
| Length | 230mm |
| Wattage | 1.4kW |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 111mm |