Starter Lucas Type M35G 0.8kW 12V 10T 29mm CCW Suits Hillman, Austin & Morris
SKU LRS101
by Lucas
Original price
$257.60
-
Original price
$257.60
Original price
$257.60
$257.60
-
$257.60
Current price
$257.60
Specifications
| Mounting Hole Centre to Centre Y | n/a |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 127mm |
| Weight | 4.86Kg |
| Voltage | 12V |
| Mounting Hole Centre to Centre Z | n/a |
| Wattage | 0.8kW |
| Pinion at Rest | 47mm |
| Flange Diameter | 89mm |
| Length (mm) | n/a |
| Pinion Diameter | 29mm |
| Common Application | Hillman, Austin, Morris |
| Direction | CCW |
| Notes | M35G 2 HOLE |
| Teeth | 9T or 10T |
| Mounting Hole Diameter | 10.5mm |
| Dims | 36 x 19 x 13 cm |
Vehicle Applications
| Manufacturer | Make | Model | Year | Engine | Litres | Fuel |
| AUSTIN HEALEY | SPRITE | 1958-1970 | 0.9L | PETROL | ||