Starter Mitsubishi Type 12V 1.6kW 9T CW 25mm Suits Holden Commodore VB-VL 308 5.0L
SKU S-8049
by Baxters
Sold out
Original price
$170.00
-
Original price
$170.00
Original price
$170.00
$170.00
-
$170.00
Current price
$170.00
Specifications:
| Weight | 4kg |
| Flange Diameter | 82mm |
| Pinion at Rest | 6mm |
| Specification1 | BOLTS: NOT SUPPLIED/USE SHORT BOLTS |
| Mounting Hole Diameter | 8mm |
| Dimensions | 27x17x13cm |
| Brand | BAXTERS |
| Voltage | 12V |
| Teeth | 9T |
| Pinion Diameter | 25mm |
| Direction | CW |
| Length | 244mm |
| Common Application | Holden Commodore VB-VL 308, 5.0L |
| Wattage | 1.6kW |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 83mm |