Starter Mitsubishi Type 12V 2.5kW 12T CW 37mm Suits Ford F150, F250, F350 7.3L
SKU S-8968B
by Baxters
Original price
$380.00
-
Original price
$380.00
Original price
$380.00
$380.00
-
$380.00
Current price
$380.00
Specifications:
| Mounting Hole Centre to Centre Z | 90mm |
| Mounting Hole Centre to Centre Y | 90mm |
| Flange Diameter | 89mm |
| Pinion at Rest | 34mm |
| Mounting Hole Diameter | 11mm |
| Brand | BAXTERS |
| Voltage | 12V |
| Teeth | 12T |
| Pinion Diameter | 37mm |
| Direction | CW |
| Length | 280mm |
| Common Application | Ford F150 F250 F350 7.3L |
| Wattage | 2.5kW |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 127mm |