Starter Motorcraft Type 12V 1.5kW 22T 51mm CCW Suits Ford BA-BF V8
SKU 50-224
by Baxters
Original price
$239.00
-
Original price
$239.00
Original price
$239.00
$239.00
-
$239.00
Current price
$239.00
Specifications:
| Weight | 5kg |
| Mounting Hole Diameter | 11mm |
| Dimensions | 28x17x14cm |
| Brand | BAXTERS |
| Voltage | 12V |
| Teeth | 22T |
| Pinion Diameter | 51mm |
| Direction | CCW |
| Length | 220mm |
| Common Application | Ford Falcon, Fairlane BA, BF V8 |
| Wattage | 1.5kW |
| Mounting Hole Centre to Centre X | 105mm |